Swoje kompetencje w tych dziedzinach gimnazjaliści sprawdzili 17 marca w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. W zmaganiach wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. ks. Bronisława w Gaci, Publicznego Gimnazjum w Woli Małej, Publicznego Gimnazjum im. Kapitana Nycza w Soninie, Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach, Publicznego Gimnazjum w Kraczkowej oraz Publicznego Gimnazjum w Dąbrówkach.
Konkurs odbył się w dwóch etapach:
I etapem był 40-minutowy test wyboru, w którym było do zdobycia 40 pkt..Po jego zakończeniu uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej w Łańcucie na pokazy:
- diagnozowania usterek w pojazdach hybrydowych;
- elementy programowania i wykonania projektów w systemie CAD CAM;
- charakterystyka pracy drukarki 3D. W tym czasie jury dokonało podsumowania punktów uzyskanych przez poszczególnych uczestników i na tej podstawie wyłoniło 5 finalistów. Rywalizacja o 6 miejsce w finale rozegrała się pomiędzy Michałem Wyczarskim i Antonim Kudem, którzy uzyskali po 28 punktów. Po krótkiej dogrywce do Finału II edycji Konkursu Wiedzy Technicznej dla gimnazjalistów w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie zakwalifikowali się:
1. Karol Miś uzyskując 35 punktów
2. Adrian Gorczyca uzyskując 33 punkty
3. Mikołaj Golak uzyskując 32 punkty
4. Szczepan Trojnar uzyskując 30 punktów
5. Mateusz Wacnik uzyskując 29 punktów
6. Michał Wyczarski uzyskując 28 punktów. II etap, a tym samym finał konkursu, składał się z czterech części. Część pierwsza matematyczno-fizyczna została podzielona na trzy rundy. W rundzie I każdy uczestnik losował po dwa zestawy wyrazów, w których znajdowały się wyrazy niepasujące do pozostałych. Zadaniem każdego uczestnika było w ciągu 5 sekund wskazanie "matematycznego intruza".
Na pytania rundy II z zakresu wiedzy fizycznej, wszyscy uczestnicy odpowiadali jednocześnie, poprzez uniesienie na dźwięk dzwonka odpowiedniej tabliczki z napisem Prawda lub Fałsz. W rundzie III wszyscy uczestnicy konkursu odpowiedzi udzielali jednocześnie. Po pojawieniu się na slajdzie fikcyjnego wyrazu, każdy z uczestników miał 10 sekund na przestawienie w nim liter, tak, aby powstało hasło matematyczne. Część druga dotyczyła pierwszej pomocy. Teraz każdy uczestnik odpowiadał na wylosowane pytania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Część trzecia obejmowała przepisy ruchu drogowego i została podzielona na dwie rundy:
Runda I polegała na rozpoznawaniu wyświetlanych na ekranie znaków drogowych. W rundzie II prezentowano plansze ze skrzyżowaniami przedstawiającymi różne sytuacje drogowe. Na pytania dotyczące kolejności przejazdu pojazdów, wszyscy uczestnicy odpowiadali jednocześnie poprzez uniesienie na dźwięk dzwonka odpowiedniej tabliczki z odpowiedzią A,B,C lub D. Część czwarta - motoryzacyjna również składała się z dwóch rund. W rundzie I należało rozpoznać marki prezentowanych na planszach samochodów. W rundzie II uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać wylosowane części silnika samochodu oraz narzędzia do naprawy samochodu.
Po tej części konkursu komisja udała się na naradę i podliczanie głosów, a dyrektor szkoły Pan Marek Miezin zapoznał gimnazjalistów z profilem szkoły, kierunkami kształcenia, dodatkowymi kwalifikacjami, jakie mogą uzyskać w trakcie kształcenia nasi uczniowie oraz o możliwościach rozwijania w naszej szkole uczniowskich uzdolnień i pasji.
Po przeliczeniu punktów, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców II edycji Konkursu Wiedzy Technicznej dla gimnazjalistów:
miejsce I - Karol Miś z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach, 71 punktów,miejsce II - Adrian Gorczyca z Gimnazjum im. Ks. Bronisawa Markiewicza w Gaci, 69 punktów,
miejsce III - Mateusz Wacnik z Publicznego Gimnazjum w Soninie, 67 punktów. Zwycięzcom wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe, a pozostałym uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy.