Świąteczne przygotowania dla wielu, trwają już od początku grudnia - pieczenie pierniczków, kupowanie prezentów bliskim, czy też świąteczne porządki.
Dzień wigilijny jest pełen przesądów i zwyczajów, które jak niegdyś wierzono, posiadały magiczną moc. Zarówno jedne jak i drugie są mieszanką symboli religijnych oraz pogańskich praktyk, które razem tworzą wyjątkowe tradycje. Wiele z nich pielęgnuje się po dziś dzień. Przykładowo, umieszczanie grosika w jednym z uszek - ten, kto na niego trafi może być pewien, że nadchodzący Nowy Rok przyniesie mu szczęście i bogactwo. Niektórzy z nas przechowują w swoich portfelach łuski z wigilijnego karpia, które są symbolem pomyślności. W ten wyjątkowy dzień, na żadnym z wigilijnych stołów nie może zabraknąć sianka pod obrusem, symbolizującego to, iż Jezus narodził się w ubóstwie oraz dodatkowego nakrycia, gdyż jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, wyraża również pamięć o zmarłych członkach rodziny.
12 dań.
Czymże byłaby wieczerza bez potraw? Zwyczajowo na stole powinno znaleźć się 12 dań, złożonych ze wszystkich plonów ziemi. Najpopularniejsze, zarówno w całej Polsce, jak i na podkarpaciu to barszcz z uszkami, karp w różnych postaciach, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki z kaszą i ryżem oraz kompot z suszonych owoców. Do bardziej regionalnych dań zalicza się natomiast groch z kapustą, kutie - czyli słodka masa, w której skład wchodzi mak, miód i orzechy, kulebiak - duży pieczony pieróg w kształcie spłaszczonego walca z nadzieniem warzywnym. Zgodnie ze zwyczajem strawy powinny być postne, czyli bezmięsne i przygotowane bez użycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Pierwsza gwiazdka.
Do wieczerzy zasiadamy wraz z pierwszą gwiazdą pojawiającą się niebie. Stanowi ona nawiązanie do gwiazdy Betlejemskiej, która wskazywała drogę trzem mędrcom podążającym, by ujrzeć narodzonego Jezusa. Przed zasiadnięciem do stołu wspólnie odmawiamy modlitwę, odczytujemy fragment Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, łamiemy się opłatkiem i składamy sobie nawzajem życzenia. Pogłębia to więzy rodzinne, symbolizuje wzajemne poświęcenie oraz chęć dzielenia się z bliskimi owocami swojej pracy. Na podkarpackich wsiach wierzono, że Wigilia to dzień, którego skutki będą odczuwalne przez cały nadchodzący rok. Nie wolno było się kłócić, przestrzegano zakazu pożyczania czegokolwiek "aby w domu nie ubywało", szczęście miała zapewnić drobna kradzież - najlepiej czegoś z lasu. Ważne tego dnia było również to, kto odwiedzi dom jako pierwszy. Kobieta zwiastować miała śmierć, albo że mieszkańców nawiedzą inne nieszczęścia, mężczyzna natomiast oznaczał szczęście, dlatego więc wczesnym rankiem rodzice wysyłali swoich synów do sąsiadów aby mogli złożyć im życzenia i uchronić od niepomyślności.
Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Bożonarodzeniowe tradycje, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
ec3-1a1
~ Bonodo~ hahaha akurat dyrektora mosiru warto nadzorowac bo na samym basenie jest syf kiła i mogiła, wystarczy spojrzec na szatnie jak wygladają i prysznice. Świetlowki nie swieca, stare osłony albo ich brak, płytki na posadzce zasilikowane jakby to robił jakiś rumun, poodrywane litery na szafkach i wpisane markerem - po prostu masakara!!! Nadzór na mosirem powinien przejąć ktos inny i kompetentny! Wyliczac jeszcze moge ale to bez sensu, aha i ten zeszyt uwag przy kasach to jakis PRLowski żart!
28 grudnia 2018
+5
-1
1d8-0aa
~ hahaha bedzie nadzorowal dyrektora mosiru :D:D:D
27 grudnia 2018
+1
-0
1d8-0aa
~ hahaha wiadomosc z ostatniej chwili!! kogo zatrudnil pan burmistrz kumek?? a no swojego ziomka - michala maca!! http://lancut.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2018_12/BIPF57E00C096931BZ/2712_nabor_rsport_wyb.pdf i co?? wyborcy kumka?? zwolennicy zmian?? to jest według was zmiana na lepsze?? nowo stworzone stanowisko z wymaganiami ustawionymi pod michala maca i bum cyk cyk - kolejny ziomus usadzony na stanowisku w urzedzie miasta!! nowy burmistrz, ale zasady te same co za poprzedniej wladzy!! zmiana dla zmiany, a najwazniejsze to poobsadzac stanowiska swoimi!!
27 grudnia 2018
+3
-1
517-7ae
~ Jajkodo~ power ale jednak podziękuje, jasne i klarowne! Choc mi szkoda tych dwoch skrzyzowan bezkolizyjnych w pierwotnym projekcie. Durnota ludzka nie zna granic jednak :(
~ zxgdo~ Jajko Nie ma i nie bedzie, ktoś cię lulał bedzie.
27 grudnia 2018
+2
-0
ec3-1a1
~ Jajko no dobra, a co z "obwodnicą" Łancuta? Bo cisza
27 grudnia 2018
+3
-0
a9c-d5d
~ Daisy A póki co podziękujmy pracownikom służb drogowych, że poświęcają się w godzinach nocnych tego świątecznego czasu i jeżdżą po drogach sypiąc piaskiem i solą, aby reszta społeczeństwa mogła się jutro bezpiecznie poruszać.....
24 grudnia 2018
+14
-3
f58-2ab
~ pezdioch jo z mojom zemy wszystko kupiły :] i powiemy ze robilimsy. Magia Świąt
24 grudnia 2018
+3
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.