W jaki sposób ocieplić donice z betonu architektonicznego - praktyczne wskazówki
Jeśli donice lub inne pojemniki znajdują się na zewnątrz przez cały rok, warto ustawić je na materiale izolacyjnym, chroniącym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze, aby donice betonowe przeznaczone do całorocznej ekspozycji na zewnątrz były wykonane z mocnych i trwałych materiałów.
Przykładem są modele naczyń wyprodukowane przez firmę Kęsbet z wysokiej klasy tworzyw odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Cechuje je także trwałość na uszkodzenia mechaniczne, takie jak między innymi: przebarwienia, pęknięcia lub pokruszenie wywołane uderzeniem przez inne ciężkie elementy.
Tego typu naczynia przed rozpoczęciem sezonu jesienno - zimowego wystarczy obłożyć materiałem izolacyjnym. Można naczynie owinąć w folię termoizolacyjną lub obłożyć styropianem. Niektórzy wiosną przed rozpoczęciem sadzenia nowych roślin i umieszczenia w donicach ziemi rozkładają po wewnętrznej stronie ściany materiał izolacyjny.
Warto zastosować taki zabieg, w szczególności jeśli są to duże donice z betonu architektonicznego znajdujące się w przestrzeni publicznej, na przykład w parkach, na skwerach, na rynkach miast, na placach przy zakładach pracy, a także w prywatnych ogrodach. Przed rozpoczęciem zimy można przykryć ziemię znajdującą się w naczyniu materiałem izolacyjnym, należy zadbać, aby przepuszczał on powietrze. Niektórzy stosują styropian do osłaniania donic, który jest obkładany wokoło naczynia, a na wiosnę zdejmowany.
Wybór materiału izolacyjnego jest sprawą indywidualną. Ważne, aby okrycie było szczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wytrzymałe na zniszczenie. Łatwo rozdzielająca się folia izolacyjna, może spowodować przedostanie się wody i śniegu do zewnętrznej ściany donic, oziębiając je. Dlatego warto wybierać materiały ocieplające wykonane z wysokiej klasy tworzyw gwarantujących skuteczną izolację.
Natomiast niewielkich rozmiarów donice betonowe znajdujące się na balkonie lub na tarasie można w całości owinąć materiałem izolacyjnym. Należy pamiętać o tym, aby przykrywając je od góry zostawić fragment powierzchni odkryty, aby ziemia znajdująca się we wnętrzu mogła oddychać, a rośliny nie uległy obumarciu. Dobry materiał izolacyjny nie tylko chroni przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, lecz również przepuszcza powietrze. Zapobiega to powstawaniu pleśni oraz innych drobnoustrojów. Reasumując, ocieplając donice betonowe, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni materiał izolacyjny oraz zadbać o dostateczną ilość powietrza.