Łańcuccy policjanci i strażacy corocznie biorą udział w ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Funkcjonariuszy prowadzących działania edukacyjno-informacyjne spotkać można w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży, na festynach i piknikach rodzinnych. Głównym celem prowadzonych działań jest propagowanie właściwego zachowania nad wodą, w tym zasad bezpiecznej kąpieli.
Wspólne patrole łańcuckich służb mundurowych spotkać można również na terenie akwenów. W powiecie łańcuckim znajdują się dwa baseny otwarte i jedno prywatne kąpielisko, nie ma natomiast publicznych zbiorników wodnych z wyznaczonymi miejscami do kąpieli. To sprawia, że mieszkańcy powiatu często wybierają do ochłody w gorące dni "dzikie kąpieliska". Nie ma tam ratownika, a głębokość dna w takim miejscu często się zmienia.
Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego funkcjonariusze sprawdzili akweny pod kątem prawidłowego oznakowania dotyczącego zakazu kąpieli. Teraz w ramach kontroli "dzikich kąpielisk" policjanci oraz strażacy będą egzekwować przestrzeganie zakazu, jednocześnie będą uświadamiać osobom wypoczywającym w tych miejscach o grożących im niebezpieczeństwach. Aby ochronić siebie i swoich najbliższych przed kolejną "wodną" tragedią musimy pamiętać przynajmniej o podstawowych zasada bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk, pod nadzorem ratownika i tylko wtedy, gdy wywieszona jest biała flaga;
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu,
- nie skaczmy do wody, w szczególności na tzw. "główkę" w miejscach nieznanych;
- nie wbiegajmy lub skaczmy do wody rozgrzani, schłodźmy powoli ciało wodą, aby uniknąć szoku termicznego;
- nie wypływajmy daleko od brzegu.