![Dobry laptop dla seniora. Czyli jaki? Wyjaśniamy](http://im2.lancut.gada.pl/zdjecie-artykul-7990-001.jpg)
Prostota obsługi
Łatwość obsługi to jeden z kluczowych z aspektów przy wyborze laptopa dla seniora. W przypadku wyboru sprzętu dla starszej osoby nie trzeba poszukiwać zaawansowanych funkcji. Na pierwszym miejscu należy postawić intuicyjność systemu operacyjneg o, aby korzystanie z systemu było w pełni komfortowe i bezproblemowe.
Dobrym pomysłem może być zakup komputera z systemem Windows 11. To najpopularniejszy system operacyjny, który wielu seniorów zna i używa od lat. Duży plus to możliwość personalizacji interfejsu (np. większe ikony, jasne etykiety, tryb ciemny). Niestety może wymagać on wiedzy technicznej w przypadku problemów z systemem, a sporo opcji może przytłaczać.
Seniorzy preferujący prostotę i szybkość, mogą docenić Chrome OS na laptopach Chromebook. To system operacyjny stworzony z myślą o łatwej obsłudze! Działa przede wszystkim na podstawie chmury, dlatego wiele działań, takich jak przechowywanie plików czy korzystanie z aplikacji, odbywa się online.
Inne zalety to szybki start i ładowanie systemu, długi czas pracy na baterii, a także wiele dostępnych aplikacji w sklepie Google Play. Niestety to system, który działa głównie w internecie.
Nieco droższa, ale warta rozważenia opcja to marka Apple oferująca laptopy MacBook z systemem macOS, który wyróżnia się stabilnością, intuicyjnością i szybkością działania. To świetna opcja dla seniorów ceniących prosty i bezawaryjny system, szczególnie jeśli korzystają już z iPhone'a lub iPada. Laptopy Apple znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,seria_7!macbook-air.bhtml.
Duży ekran laptopa
Odpowiedni rozmiar ekranu wpływa na komfort użytkowania laptopa. Powinien mieć co najmniej 14 cali w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) - taki rozmiar i rozdzielczość ułatwiają czytanie oraz w ogóle korzystanie z komputera, a przy tym pozwala uniknąć zmęczenia wzroku.
Przy zakupie laptopa warto rozważyć wybór z ekranem dotykowym. Może okazać się praktycznym rozwiązaniem dla osób nieprzyzwyczajonych do używania touchpada czy myszy.
Szybkość działania
Laptop powinien być szybki, jednak nie potrzebuje najmocniejszych podzespołów. Procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 zapewniają płynne działanie przy codziennych zadaniach, jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, czy pisanie e-maili. Nie warto wybierać starszych procesorów, takich jak Intel Pentium, Celeron czy AMD Athlon, ponieważ mogą spowalniać pracę systemu. Modele o zadowalających parametrach znajdziesz np. tutaj: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml.
Wygodna klawiatura
Duża, czytelna klawiatura z wyraźnymi literami to spore ułatwienie dla seniora. Dodatkowy godny uwagi element to jej podświetlenie. Poza tym idealnie, kiedy klawiatura jest cicha, szczególnie kiedy dana osoba ma pisać przez długi czas. Głośne, twarde przyciski na dłuższą metę stają się męczące i irytujące. Poszukuj laptopa z klawiszami z miękkim skok klawiszy, co czyni pisanie przyjemniejszym.
Istotny aspekt to również ergonomiczność klawiatury - ważny jest odpowiedni kąt nachylenia i podparcie nadgarstków. Zbyt twarda lub źle wyprofilowana może prowadzić do bólu dłoni oraz nadgarstków po długotrwałym użytkowaniu.
Oprogramowanie na laptopie
Zadbaj o odpowiednie oprogramowanie na laptopie dla seniora. Dzięki niemu laptop dla seniora staje się łatwiejszy w obsłudze, bezpieczny i przydatny w codziennym życiu. Wśród aplikacji powinny znaleźć się aplikacje do komunikacji, takie jak łatwy w obsłudze Zoom, klasyczny Skype czy WhatsApp Desktop, która umożliwia prowadzenie rozmów wideo i tekstowych bez telefonu.
Osobom, które piszą na komputerze rozmaite teksty czy notatki przy się edytor tekstów, takie jak Microsoft Word. Nie zapomnij o łatwym w obsłudze, szybkim i bezpiecznym programie do przeglądania stron, jak np. Google Chrome.
Kluczowe aplikacje to antywirus, przeglądarka, programy do wideorozmów, edytor tekstu oraz aplikacje do zdjęć i rozrywki.